FINANČNÍ TRH - Dražší hypotéky

  • Od začátku roku klesl počet hypoték o třetinu oproti roku předchozímu. Od října 2018 totiž platí nová přísnější pravidla pro žadatele o hypotéky.
  • Banky podle nových pravidel nemohou poskytnout úvěr, pokud výše celkového zadlužení žadatele překročí devítinásobek jeho čistého ročního příjmu (ukazatel DTI).
  • Počítat je třeba i s tím, že domácnost nemůže na splátky vydávat více než 45% čistého měsíčního příjmu (ukazatel DSTI).
  • Bankovní rada ČNB v nedávné době řešila, zda vzhledem k nárůstu úrokových sazeb z hypotečních úvěrů není vhodné doporučení pro horní hranici ukazatele DSTI snížit na 50%. Jiří Rusnok však uvedl, že “vzhledem k analýzám a zátěžovým testům domácností, které ukazují, že za vysoce rizikové lze pokládat již úvěry s DSTI nad 40 procent, je vhodnější nechat limit na původní hranici.“
  • Nezměněn zůstal i ukazatel LTV, který sleduje poměr výše hypotéky a hodnoty zástavy. Ten zůstává na devadesáti procentech s tím, že banky můžou poskytnout maximálně 15 procent úvěrů mezi osmdesáti a devadesáti procenty.

Zdroj: https://www.penize.cz/hypoteky/406765-ocima-expertu-snadnejsi-cesta-k-hypotece-zapomente

Další informace: www.cnb.cz 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Další informace